Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
       
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - SMACZNE KULINARIA
   
COUNTRY:
 
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne Zobacz na mapie: Mapa
Rózności
 
Poznaj przyprawy
Egzotyczne owoce i warzywa
Dzikie rośliny jadalne
Runo leśne
Zioła
Przetwory z owoców
Przetwory z warzyw
Łosoś i pstrong
Piknik
Pikantne dania
Piękny stół
Pieczenie chleba
Wyrób wędlin
Lodowe inspiracje
Bakalie
Wina świata
Herbaciany smak
Świat kawy
Świat czekolady
Alkohole wody soki
Nalewki
Piwo na świecie
Dla koneserów
 
Grzybowe przysmaki
Kuchnia wędkarska
Kuchnia myśliwska
- - Zobacz również - -
 
 
Kuchnie świata
 

Kuchnia Alaski
Kuchnia Australii
Kuchnia brazylijska
Kuchnia bretońska
Kuchnia Brunei
Kuchnia chilijska
Kuchnia chińska
Kuchnia czeska
Kuchnia francuska
Kuchnia grecka
Kuchnia hinduska
Kuchnia hiszpańska
Kuchnia indyjska
Kuchnia irańska
Kuchnia Islandii
Kuchnia kanadyjska
Kuchnia karaibska
Kuchnia koreańska
Kuchnia koszerna
Kuchnia lankijska
Kuchnia marokańska
Kuchnia meksykańska
Kuchnia Moraw
Kuchnia polska
Kuchnia północnych Włoch
Kuchnia skandynawska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia tajska
Kuchnia turecka
Kuchnia węgierska
Kuchnia Wielkiej Brytanii
Kuchnia wietnamska
Kuchnia włoska
Kuchnia wysp Morza Śródziemnego

Inne
 
Kuchnia toskańska
Polowanie
 
Niech po górach, niech po lesie
Wieść powrotu odgłos niesie
Aż w domowe nasze progi;
Tam nas czeka stół nakryty,
Niewykwintny, lecz obfity,
Na kominie sucha kłoda
Zziębłym nieco ciepła doda.
Rozweseli stare wino,
Tak nam dobrze chwile miną.
A gdy legniem na pościeli,
Łowy jeszcze grają dziwnie,(….)
Każdy strzela, a co strzeli,
To na miejscu!... ani ziewnie!

Aleksander Fredro - "Polowanie"
Warto zobaczyć
 
- - Szkoła barmanów - -
 
- - Zostań kelnerem - -
 
- - - - Afrodyzjaki - - - -
Czas świąt
 
- - Boże Narodzenie - -
 
- - - - Nowy Rok - - - -
 
- - - - Wielkanoc - - - -
 
- - - Inne Święta - - -
 
 
   
   
  ZAPROSZENIE KULINARNE        
             
   

Rajskie wyspy – z tuńczykiem w tle


Tuńczyk, curry i mleczko kokosowe – to kuchnia Malediwów w pigułce. Amatorzy rozmaitych potraw rybnych – złaknieni kulinarnej uczty w egzotycznej scenerii – powinni więc obrać za cel podróży właśnie ten niewielki archipelag wysp na Oceanie Indyjskim. Wrażeń zarówno smakowych, jak i turystycznych, na pewno nie braknie.

Turyści przybywający na Malediwy mają do wyboru ok. 70 kurortów wypoczynkowych. Lokalna turystyka skupia się w dwóch zasadniczych centrach, tworzonych przez zbiór płaskich wysp koralowych – atoli. Otaczają one od północy i południa stolicę państwa, tworząc odpowiednio: Północny i Południowy Atol Malé. Pierwszy składa się z 87 wysp, z których największą popularnością wśród turystów cieszy się Himmafushi (zamieszkiwana przez, bagatela, ok. 600 osób). Północny Atol oddzielony jest od Południowego 5- kilometrowym kanałem, obejmuje centralną część kraju i uchodzi za najchętniej odwiedzany region Malediwów. To tu mieści się stolica państwa – Malé – będąca głównym portem morskim archipelagu, a także centrum przemysłowym i lotniczym. Miasto otacza  słynny betonowy falochron, który kosztował przeszło 136 mln dolarów i ochrania stolicę przed falami tsunami. Główną atrakcją turystyczną Malé jest The Grand Friday Mosque – centralny meczet, największy w całym archipelagu. Nie znajdziemy tu jednak zbyt wielu okazji do klasycznego zwiedzania – stolica, pod względem rozpiętości daleka od europejskich standardów (1 km szerokości, 2 km długości), oferuje w zamian piękne plaże, turkus oceanu i barwne rafy koralowe. Nie bez powodu Malediwy uchodzą za mekkę amatorów aktywnego wypoczynku (przede wszystkim nurkowania i innych sportów wodnych), a także oazę spokoju. Tylko nieliczne z blisko 1200 wysp, tworzących łącznie 19 atoli, są bowiem zamieszkane.

Atol Południowy jest nieco mniejszy od Północnego – składa się z 30 wysp, których mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa. Nie dziwi więc fakt, że podstawowym składnikiem kuchni oraz produktem eksportowym Malediwów są ryby, a konkretnie jeden gatunek – tuńczyk. Jego połowy stanowią ok. 16% krajowego PKB, co plasuje archipelag na drugim miejscu w całej Azji Południowej. Turyści przybywający na Malediwy mogą więc przebierać w potrawach z tuńczyka, przyrządzanych najczęściej z dodatkiem liści lub pikantnej pasty curry, a także tzw. kaashi kiru – mleczka kokosowego. Klasycznym daniem jest w tym wypadku garudhiya – bulion rybny o jasnej barwie, przygotowywany na bazie tuńczyka (choć można wykorzystać także inne gatunki ryb), wody i soli.  Stanowi on podstawę popularnej na Malediwach tuńczykowej pasty o ciemnobrązowym kolorze, tzw. rihaakuru. Uzyskiwana poprzez odparowanie wody z rybnego bulionu, aż do uzyskania gęstej mazi, przyrządzana jest w różnych wariantach. Tzw. theluli rihaakuru to pasta smażona z cebulą, liśćmi curry i chilli, natomiast rihaakuru diya przyrządza się z dodatkiem mleczka kokosowego. Popularną potrawą na bazie tuńczyka jest także mas riha – tuńczyk w kawałkach, w sosie z liści curry, cebuli, pasty chilli, czosnku i mleczka kokosowego. Serwuje się go najczęściej z cienkimi plackami roshi, wypiekanymi z mączki kokosowej. Nadziewane tuńczykiem, cebulą, chilli i cytryną – tworzą kolejne danie: tzw. mas roshi. Do potraw z rybnym nadzieniem należy także bis keemiyaa –  „paczuszki” z ciasta, wypełnione kapustą, pokrojonymi w kostkę jajkami, czosnkiem, chilli i tuńczykiem – oraz gulha, czyli smażone kulki, nadziewane farszem z wędzonej ryby (najczęściej tuńczyka), cebuli i mleczka kokosowego. Gulha można kupić w niewielkich lokalach, zwanych hotaa, lub w wersji na wynos. Popularną potrawą jest wreszcie kulhiboakibaa – pikantne ciasto rybne z przyprawami i mleczkiem kokosowym. Malediwski asortyment dań rybnych granic nie zna – treściwe, najczęściej smażone w głębokim oleju i wzbogacone liśćmi lub pastą curry, przyrządzane są w dowolnych wariacjach. Daleko mniejszym uznaniem cieszy się mięso – jedną z nielicznych mięsnych potraw, kojarzonych z kuchnią Malediwów, jest fihunu kukulhu. To pieczony kurczak w marynacie z pasty curry, cebuli, cynamonu, miodu, chilli, mleczka kokosowego, czosnku, kardamonu i soku z limonki.

Popularne są natomiast tzw. hedhikaa – rozmaite przekąski, wystawione na ladzie miejscowych kawiarni. Prym wiodą, rzecz jasna, przysmaki rybne, np. drożdżówki z rybą czy smażone kulki rybne. Dostać tu można także miejscową odmianę chipsów (tzw. theluli babukeyo, czyli pieczone owoce drzewa chlebowego) oraz lokalne słodycze. Malediwskie desery bazują na sprawdzonych, egzotycznych produktach – przede wszystkim mleczku kokosowym i owocach. Często wzbogacane są aromatami smakowymi, np. esencją waniliową lub wodą różaną, co świadczy o wyraźnych wpływach kuchni arabskiej. Wśród słodkich przysmaków archipelagu wypada wymienić huni folhi – rodzaj naleśnika z nadzieniem, przyrządzonym ze startego na tarce kokosa, mąki, cukru i jajek. Popularnością cieszy się także dhonkeyo kajuru – smażone na głębokim oleju ciasto z ubitych bananów, cukru, mleczka kokosowego, mąki i aromatu waniliowego lub wody różanej. Charakterystycznym dla Malediwów deserem jest ponadto zileybi, czyli barwione na czerwono słodkie „spirale” z ciasta, przyrządzanego na bazie cukru, płatków różanych, cynamonu oraz kardamonu.

Kuchnia „rajskich wysp” – jak często określa się Malediwy – jest w gruncie rzeczy skrzyżowaniem  kulinarnych wpływów różnych kultur. Do lokalnych potraw rybnych zjemy więc typowo azjatycki ryż lub indyjski chlebek chapati, popijając najpopularniejszym w tych okolicach trunkiem – rdzennie karaibskim rumem. Potencjalny turysta napotka jednak dania typowe wyłącznie dla malediwskiej kuchni (w domyśle: należycie „egzotyczne”) – jak smażone zielone banany w sosie curry, tzw. maalhos-keyo riha. Pozna także (w przerwie między podwodnym podziwianiem raf i bezwstydnym leżakowaniem na plaży) całkowicie odmienne podejście do klasycznych potraw rybnych. Tuńczyk tuńczykowi nierówny – zwłaszcza gdy jedzony w tropikach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

     
 
 
             
             
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
 
     
       
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
       
 
   
       
       
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.